Dnia 19 lipca 2021 r. skierowano do publikacji rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej.
Celem programu pilotażowego POZ jest ocena efektywności realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej z wykorzystaniem opasek telemedycznych.
Opaski telemedyczne mają pozwolić na bieżące monitorowanie w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta, który ukończył 18. rok życia, przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wymaga dalszej opieki i diagnostyki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej oraz spełnia następujące warunki:
- był hospitalizowany z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub u którego w wyniku przeprowadzonej diagnostyki obrazowej stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym;
- został poinformowany przez świadczeniodawcę o zakresie i zasadach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przewidzianych w programie pilotażowym i wyraził zgodę na udział w programie pilotażowym.
Program pilotażowy POZ ma składać się z trzech etapów:
1. Etap organizacji, który będzie obejmował:
- zakup opasek telemedycznych przez MZ;
- przeprowadzenie akcji promocyjnej, dotyczącej wykorzystania opasek telemedycznych;
- wdrożenie funkcjonalności platformy DOM umożliwiającej realizację programu pilotażowego;
- ogłoszenie przez MZ naboru i wybór realizatorów programu pilotażowego.
2. Etap realizacji, który będzie obejmował:
- wykonywanie świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem opasek telemedycznych;
- monitorowanie realizacji programu pilotażowego;
- gromadzenie danych służących do wyliczenia wskaźników do oceny świadczeniodawców i pilotażu.
3. Etap ewaluacji, który będzie obejmował:
- analizę wskaźników do oceny świadczeniodawców i pilotażu;
- sporządzenie sprawozdania przez MZ z realizacji programu pilotażowego.
Podmioty lecznicze będące realizatorami programu pilotażowego otrzymają od ministra opaski telemedyczne, które następnie udostępnią świadczeniobiorcom. W efekcie umożliwi to lekarzom POZ bieżące monitorowanie parametrów życiowych pacjentów. Lekarz POZ będzie zobowiązany w ramach programu pilotażowego do bieżącego monitorowania stanu klinicznego pacjenta.
Program pilotażowy POZ ma łącznie kosztować 3,3 mln zł.
Nie prowadzono konsultacji poprzedzających przygotowanie projektu (tzw. pre-konsultacji) oraz nie przekazano projektu rozporządzenia do konsultacji publicznych i opiniowania, z uwagi na charakter i pilność regulacji związanej z koniecznością jak najszybszego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.
Link: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349152
Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl
Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com/